komunikacja

Dlaczego ludzie kłamią i jak sprawić, aby przestali?

Jestem stuprocentowo pewna, że kiedy zapytam Cię, co czujesz, kiedy ktoś Cię okłamuje, to powiesz, że tego nie znosisz. Jednak bądźmy szczerzy – wszyscy kłamiemy. Czasem w ważnych, a czasem w zupełnie błahych sprawach. Częściej bądź rzadziej, ale WSZYSCY.

Wiele lat w swojej karierze zawodowej pracowałam jako rekruter. Wiesz, że czasem nawet 50% osób nie przychodzi na umówioną rozmowę kwalifikacyjną? Jednak to, co ciekawsze, to wymówki osób, które nie przyszły na spotkanie i nie poinformowały o tym.

Kiedyś miałam umówione spotkanie z kandydatem, który już przeszedł kilka etapów rekrutacji, można więc było powiedzieć, że zdążyliśmy się już trochę poznać. Tego dnia, ów kandydat miał mieć finalną rozmowę z dyrektorem działu, czyli swoim potencjalnym nowym szefem. Zdziwiłam się, kiedy o ustalonej godzinie, kandydat się nie pojawił. Nie odbierał również telefonu. Dopiero wieczorem napisał do mnie maila, że przeprasza, ale dopadło go jakieś zatrucie pokarmowe i cały dzień nie mógł ruszyć się z domu.

No ok, chłop miał pecha – można byłoby pomyśleć. Gdyby nie to, co wydarzyło się następnego dnia. Moja koleżanka z pracy, która również przeprowadzała z tym kandydatem kiedyś rozmowę, powiedziała mi, że w porze, w której był umówiony do mnie na spotkanie, zobaczyła go w okolicznej galerii handlowej. Podobno w ogóle nie wyglądał na schorowanego.

Dlaczego ludzie kłamią?

– aby uchronić się przed czymś

– aby zachować kontrolę nad sytuacją

– aby kogoś nie zranić

– aby kogoś zranić

– aby uniknąć konfliktu

– aby kimś manipulować

– bo komuś obiecali, że dotrzymają sekretu

– i pewnie z racji miliona innych, nieracjonalnych powodów

Co możemy zrobić, aby ktoś powiedział prawdę?

Nie zawsze uda nam się kogoś przekonać do tego, aby był z nami szczery. Są jednak pewne sposoby, dzięki którym zwiększysz szanse na to, że ktoś wyzna prawdę.

1. Stwórz komfortową i bezpieczną sytuację.

Kiedy udało mi się dodzwonić do wspomnianego wyżej kandydata, zapewniłam go, że nadal zależy mi na jego uczestnictwie w rekrutacji i jeżeli jest coś, co chciałby mi powiedzieć, to z pewnością znajdziemy jakieś rozwiązanie tej sytuacji. Zapewniłam go też, że rozmowa zostaje między nami i że może mi zaufać.

2. Stwórz przestrzeń na powiedzenie prawdy.

Gdybym spotkała tego kandydata twarzą w twarz, to ponownie zapytałabym, dlaczego nie przyszedł na spotkanie i nie powiadomił o tym. Najgorsze, co możesz w takiej sytuacji zrobić, to mówić za drugą osobę. Zadaj pytanie i czekaj aż druga strona poda odpowiedź. Utrzymuj kontakt wzrokowy i zachowuj spokojny wyraz twarzy.

Kiedy nie reagujemy w żaden sposób na kłamstwo, to drugiej stronie najzwyczajniej w świecie robi się mętlik w głowie „czy ona domyśla się, że kłamię?”, „kupiła to?”, „nic nie mówi, pewnie zna prawdę!”, „nic nie mówi, jaka niezręczna cisza!”. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtedy ta osoba po prostu się przyzna, bo ludzie są tak skonstruowani, że muszą mieć poczucie kontroli sytuacji. Czasem lepiej powiedzieć prawdę niż nie wiedzieć na czym się stoi ; )

Ważna rzecz – bądź człowiekiem

Pamiętaj, że jeśli już ktoś się zbierze na odwagę i postanowi przyznać się do kłamstwa, to nie bądź fujem! Na pewno tę osobę sporo to kosztowało. Tym bardziej, jeżeli przyznała się, dzięki pierwszemu sposobowi, czyli stworzeniu bezpiecznej sytuacji – nie możesz się unosić, odpowiadać agresją czy obrażać. Zamiast tego, najzwyczajniej podziękuj za szczerość i zaproponuj, że wspólnie zastanowicie się co zrobić w tej sytuacji. Taka postawa być może zapewni, że w przyszłości ta osoba będzie z Tobą szczera, ponieważ będzie wiedziała, że da się z Tobą szczerze porozmawiać.

A co z moim kandydatem?

Przyznał się do kłamstwa. Okazało się, że szedł już do mnie na spotkanie, gdy nagle ogarnął go bardzo duży stres i ze strachu przekoczował ten czas w galerii. A później oczywiście wstydził się do tego przyznać.

W ostateczności – dostał tę pracę ; )
Uważasz ten artykuł za ciekawy?
Dobrzy ludzie dzielą się dobrem!

Facebook
Instagram
Twitter
LinkedIn
Google+
http://www.komunikatywna.pl/dlaczego-ludzie-klamia-i-jak-sprawic-aby-przestali">

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Post okazał się pomocny? Wielcy ludzie dzielą się dobrem ;)